- با ترزا بودن بهتر است یا تنها ماندن؟

هیچ وسیله ای برای تشخیص تصمیم درست وجود ندارد. زیرا هیچ مقایسه ای امکان پذیر نیست. در زندگی با همه چیز برای نخستین بار برخورد می کنیم. مانند هنرپیشه ای که بدون تمرین وارد صحنه شود. اما اگر اولین تمرین زندگی، خود زندگی باشد، پس برای زندگی چه ارزشی میتوان قائل شد؟ این است که زندگی همیشه به یک "طرح" شباهت دارد. اما حتی طرح هم کلمه درستی نیست. زیرا طرح همیشه زمینه سازی برای آماده کردن یک تصویر است، اما طرحی که زندگی ماست طرح هیچ چیز نیست، طرحی بدون تصویر است.

این بخشی از کتابیه به نام "بار هستی". چند لحظه راجع به اسمش فک کنین. بار هستی. چی میاد تو ذهنتون؟ به نظرتون نویسنده از نوشتن این کتاب چه قصدی داشته. من اگه اولین بار باشه که اسم این کتابو میشنوم اینا میاد تو ذهنم: احتمالا نویسنده این کتاب معتقده که وجود ما با "بار" همراهه. "بار"، سنگینی داره و فعلش ممکنه "به دوش کشیدن" باشه. ینی ما داریم بار هستی، سنگینی هستی رو به دوش می کشیم. منظور از این هستی احتمالا هستی خودمونه. ینی ما داریم بار خودمونو، بار وجود داشتنمونو به دوش می کشیم. پس وجود داشتن با سنگینی، بار و احتمالا رنج و درد همراهه. چه جالب!

همین چند جمله میتونه ترغیبم کنه که کتابو دس بگیرم و یه جاشو شانسی باز کنم و ببینم با چی مواجه می شم. قطعا بعد از باز کردن کتاب هم ناامید نمی شم و با قطعاتی از جنس قطعه آغازی که آوردم مواجه خواهم شد. مثل این:

روزهای شنبه و یکشنبه، سبکی دلپذیر هستی را که از اعماق آینده به سوی او می دمید، احساس کرده بود. اما روز دوشنبه، احساس سنگینی ناشناخته ای او را از پای درآورده بود که تمام وزن زره پوش های روسی در برابر این سنگینی هیچ بود. هیچ چیز از احساس همدردی سخت تر نیست. حتی تحمل درد خویشتن به سختی دردی نیست که مشترکا با کسی دیگر برای یک نفر دیگر یا بجای شخص دیگری، می کشیم و قوه تخیل ما به آن صدها بازتاب می بخشد.

قبلا درباره "میلان درا" زیاد خونده بودم. اما الان فقط یادمه که نویسنده ای هست اهل چک و چندین رمان خوب با مایه فلسفی تو زندگیش نوشته. همین برای من و شما کافیه که بتونیم کتابشو بخونیم. نیازی به بیشتر دونستن نیست. این کتابو بگیرید و بخونید و از حکمتایی که نویسنده جا به جا تو کتابش آورده استفاده کنین و راحت تر بار هستی رو بکشید.

یه بیت شعر از حافظ هم براتون مینویسم که با همین زمینه سروده شده:

آسمان "بار امانت" نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

لینک خرید کتاب از فیدیبو

دانلود کتاب از فیدیبو

دانلود نسخه صوتی از نوار

دانلود نسخه صوتی از نوار

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

رسانه و دیجیتال تمرکز اصلی محیط زیست استان تهران در ری است انواع نقره جات گردنبند و انگشتر فیروزه و عقیق و یاقوت و ... وبلاگ رسمی اطلاع رسانی کلاسند Sarah Raymond صفحه رسمی repairs mobile 20 جهان گام کنکور فردوس نکس وان موزیک